خبرهای ویژه

» رابطه و ازدواج » آیا شنا کردن در دوران بارداری مجاز است یا نه؟!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۲۲ - ۱۳:۳۸

آیا شنا کردن در دوران بارداری مجاز است یا نه؟!

برای شما علاقه مندان سایت “آن رد” نوشته ای داریم با عنوان آیا شنا کردن در دوران بارداری مجاز است یا نه؟! که در دسته مطالب مرتبط با زناشویی قرار میگیرد و پیشتر به آن میپردازیم. با امید به اینکه مورد استقبال شما قرار گیرد. شنا در بارداری در استخر شنا در بارداری , کالج […]

آیا شنا کردن در دوران بارداری مجاز است یا نه؟!

برای شما علاقه مندان سایت “آن رد” نوشته ای داریم با عنوان آیا شنا کردن در دوران بارداری مجاز است یا نه؟! که در دسته مطالب مرتبط با زناشویی قرار میگیرد و پیشتر به آن میپردازیم. با امید به اینکه مورد استقبال شما قرار گیرد.

شنا در بارداری در استخر

شنا در بارداری , کالج آمریکایی مامایی و زنان (ACOG) مطرح کرده است که هر خانم باردار می‌تواند به طرز متوسط ۳۰ دقیقه در روز یا بیش‌تر، فعالیت ورزشی متوسط داشته باشد. با این وجود این در صورتی است که به دلایل پزشکی، از انجام فعالیت‌ها و حرکات ورزشی معاف و یا انجام آن محدود نشده باشد. (مثلا جفت پایین یا دهانه رحم کوتاه و …نداشته باشد).

راهنمای شنا در بارداری

شنا در بارداری واقع یکی از اساسی ترین ورزش‌ها است. زیبایی این ورزش در این است که هیچ فشار و استرس و کشش زیادی را در زمان ورزش به بدن تحمیل نمی‌کند و از بدن در مقابل وزن نگهداری می‌کند و از صدمه و رگ به رگ شدن عضلات نیز ممانعت می‌کند. آب از طرف دیگر بدن را خنک نگه داشته از ورم، ممانعت می‌کند. از طرف دیگر در ماه‌های گرم تابستان می‌تواند در مقابل گرما اثر محافظتی بگذارد و مادر احساس خنکی کند.

اگر خانمی به روش منظم قبل از بارداری شنا می‌کرده است، در صورت نداشتن ممنوعیت های پزشکی (مانند دهانه رحم کوتاه و ..) می‌تواند بعد از بارداری نیز، بدون تغییر چندانی به شنا ادامه دهد. شنا ورزشی خارق‌العاده است چونکه باعث به کارگیری هر دو گروه ماهیچه‌های بلند دست و پا می‌شود. تمرینی برای ابزار قلبی- عروقی به شمار می‌رود و احساس بی‌وزنی را نیز بهمراه دارد.

فایده های شنا در بارداری

شنا در دوران بارداری بی‌هشدار است و میتواند ترکیبی فرضیه‌آل از آئروبیک و آرام‌سازی (ریلاکسیشن) باشد.

برای شما هم جالب است؟ :  مردان مورد توجه خانم ها چه خصوصیت هایی دارند؟!

شنا در سه ماهه اول بارداری

اگر در سه ماهه اول بارداری هستید واز نظر علمی ممنوعیت ندارید، هر روزه میتوانید ۳۰ دقیقه شنا کنید. شنای صبح‌گاهی در سه ماهه اول، دلیل کاهش تهوع صبح گاهی نیز می شود و شما را برای بقیه‌ی روز شاد و پر انرژی می کند. توجه کنید که قبل و بعد از شنا آب و نوشیدنی کافی دریافت کنید. این ممنوعیت ها در سه ماه اول می تواند شامل : خونریزی و لکه بینی ، سابقه سقط مکرر، دهانه رحم کوتاه ، جفت پایین و …باشد.

همچنین یادآوری میکنم ، جکوزی و سونا در سه ماهه اول بارداری ممنوع است و خوب است استفاده نشود.

شنا در سه ماهه دوم بارداری

با افزایش جنین و گسترش سن بارداری الزامی به کم کردن مدت شنا نیست.
یقینا الزامی به تغییر برنامه شنا هم نیست، مگر تفاوت ویژه ای پیش آمده باشد که باید با گروه مامایی به اشتراک گذاشت. پیش نهاد می‌شود در این دوران از مایوی ویژه دوران بارداری استفاده شود، تا شنا ساده تر باشد. ممنوعیت های شنا در این دوره نیز همان موارد سه ماهه اول می باشد.

خوب است در بارداری از حمام داغ ،آب داغ و جکوزی و سونا استفاده نکنید.

مراقبت های شنا در بارداری

شنا در سه ماهه سوم بارداری

آب از مفصل‌ها و تاندون‌ها در زمان ورزش پشتیبانی نموده، از صدمات پیش‌گیری می‌کند.
بسیار با ارزش است که مجددا یادآوریِ نمایم آب از ِگرمای زیاد نیز ممانعت می‌نماید.
بسیاری از خانم‌های باردار از شنا و بیشتر آن‌ها از احساس سبکی و بی‌وزنی در آب به‌ویژه در سه ماهه سوم لذت می‌برند. شنای آئروبیک از طرف دیگر می‌تواند انجام ورزش آئروبیک را امن‌تر و بی‌خطرتر سازد چونکه آب می‌تواند برای مفاصل مانند ضربه‌گیر رفتار نماید.

به علاوه از طرف دیگر بخوانید :  برای جلوگیری از کاهش طول دهانه رحم در بارداری چه باید کرد؟!

بعد از انجام تمرینات در نظر داشته باشید که چند دقیقه‌ای را صرف شیوه‌های آرام‌سازی خود کنید. شناوری (معلق ماندن) بر پشت را امتحان کرده و تلاش کنید ذهن‌ را صاف و تصورکنیدد که کودک‌ تان نیز در استخر خودش (داخل رحم) شناور است.

برای شما هم جالب است؟ :  نحوه صحیح خوابیدن در بارداری به چه صورتی است؟!

شما تحت نام یک مادرباردار کم هشدار، میتوانید سه بار در هفته شنا کنید. مدت لحظه شنا ۳۰ دقیقه است که خوب است دقایقی۱۰-۵ را به گرم کردن و آمادگی اختصاص دهید و حدودا به همین اندازه بعد از تمرینات شنا به تن آرامی هزینه کنید.

انتخاب مایو برای شنا در بادراری

دشوارترین مرحله، یافتن لباس شنا (مایو) خوب است.

مایوهای بارداری در حال حاضر در معرض هستند . انواع مایوهای موجود شامل:
مایوی شکم لخت، مایوی دامن‌دار و مایوی دو تکه.

هشدارهای ضروری در باره شنا در بارداری

توجه به دریافت کافی مایعات و غذای مفید و سالم ضروری است.

زمان ورود به استخرهای بالای زمین از روش نردبان‌های ورودی و خروجی، باید با ایمنی و احتیاط ضروری حرکت کنید .چون سقوط (افتادن) از نردبان، یکی از علل بنیادی صدمات در این نوع استخرها هستند.

آب و نوشیدنی کافی را با نوشیدن ترجیحا آب هر ۲۰ دقیقه در زمان شنا کردن دریافت کنید .
معمولا غواصی در عمق آب اصلا پیش نهاد نمی‌شود.

شنا کردن در آب کلردار استخر خطری دارد یا نه ؟

دکتر کاترین لینچ، کارشناس زنان و زایمان از دانشگاه تامپای فلوریدای جنوبی بیان می کند:
مطالعاتی که رابطه‌ای بین آب کلردار و نقایص نوزادی را نشان دهد، نیست. به هر حال باید بیشتر نگران باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در آب ضد عفونی نشده بود تا کلر موجود در آب. اطلاعاتی که نشان دهد آب استخرهایی که به اندازه خوب کلر دارند، باعث گسترش نقایص زمان تولد می‌شود نیست.

شنا در بارداری در آب کلردار

در حقیقت رفتن به استخرهایی که با کلر ضدعفونی نشده‌اند، هشدار در معرض عفونت قرار گرفتن را بیشتر می‌کند. تا وقتی که مواد شیمیایی موجود در استخر کنترل می‌شوند، مشکلی نیست. هیچ‌گونه مدرک و سند قطعی در معرض نیست که نشان دهد کلر موجود در آب استخر حاوی میزان کلر خوب بتواند اثری منفی بر سلامت خانم باردار و یا جنین ایشان بگذارد.

برای شما هم جالب است؟ :  درمان سخت آفت دهان در دوران حاملگی!

خوب است مردم در استخرهای روباز شنا کنند و نیز از آب‌های گرم به این دلیل که قادر اند باعث گسترش آزادسازی فرآورده‌های حاوی کلر گردند، خودداری کنند. اگر شنا کردن در استخر سر پوشیده انجام می‌شود، باید درمقایسه با خوب بودن تهویه انباشتگی کلرامین (NH2Cl) اطمینان پیدا کرد. میزان تراکم خوب باید حفظ شده و دمای آب نیز اندازه‌گیری شود.

علایم و نشانه‌های اخطار

به خانم‌های بارداری که شنا می‌کنند، آموزش می‌دهیم با مشاهده هر یک از نشانه‌های پایین، ورزش را متوقف کرده، برای تحقیق و مطالعه‌های بیشتر مراجعه نمایند:

خون‌ریزی از واژن
سرگیجه یا احساس از هوش رفتن
کوتاه شدن تنفس، زیاد شود
درد سینه
سردرد
ضعف عضلانی
درد ساق پا ورم آن
انقباض رحم
کاهش حرکات جنین
خروج آب از واژن

ماما سایت

صمیمانه امیدواریم نوشته :آیا شنا کردن در دوران بارداری مجاز است یا نه؟!” مورد استقبال شما علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع


برچسب ها : ,
دسته بندی : رابطه و ازدواج