خبرهای ویژه

» دنیای مد » هیپی استایل و دغدغه صلح‌طلبی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۹ - ۰:۵۷

هیپی استایل و دغدغه صلح‌طلبی

در این بخش نوشته ای داریم با اسم “هیپی استایل و دغدغه صلح‌طلبی” که خوب دستبه بندی جهان مد میباشد. پیشتر به این نوشته میپردازیم. هیپی‌ها تحت نام بخشی از جامعه‌ی جوان آمریکا در اواسط دهه ۱۹۶۰ جنبشی آزادی‌خواهانه به راه انداختند که به تدریج در تمامی دنیا طرفدارانی پیدا کرد. آن‌ها با ارزش‌هایی از […]

هیپی استایل و دغدغه صلح‌طلبی

در این بخش نوشته ای داریم با اسم “هیپی استایل و دغدغه صلح‌طلبی” که خوب دستبه بندی جهان مد میباشد. پیشتر به این نوشته میپردازیم.
هیپی‌ها تحت نام بخشی از جامعه‌ی جوان آمریکا در اواسط دهه ۱۹۶۰ جنبشی آزادی‌خواهانه به راه انداختند که به تدریج در تمامی دنیا طرفدارانی پیدا کرد. آن‌ها با ارزش‌هایی از قبیل نوع‌دوستی، عرفان، صداقت، شادی و عدم خشونت در جستجوی حفظ آزادی Freedom فردی بودند. اغلب عضو های جنبش هیپی را نوجوانان سفیدپوست ۱۵ تا ۲۵۵ ساله و گروهی از بزرگسالان تشکیل می‌دادند، در مدت کوتاهی هیپی‌ها توانستند با شعار صلح، عشق، آزادی فردی و باور به یافتن معنای تازه ای برای زندگی بر اقشار فراوانی از جامعه تاثیر بگذارند. مخالفت جدی هیپی‌ها درمقایسه با نهادهای سیاسی و اجتماعی مستقر، ابتدا با انتقاد از جنگ ویتنام و بهره برداری از سلاح‌ هسته‌ای شروع شد.

کلمه هیپی hippy که ازhipster با معنی لغوی نوگرا می‌آید، نخستین بار برای توصیف بیت‌نیک‌ استایل‌های مهاجر نیویورک و سان فرانسیسکو استفاد شده که در آتی پیرامون‌ی بیت‌نیک‌ها، سبک زندگی و لباس پوشیدن‌شان خواهیم گفت. ریشه‌ی اصلی کلمه‌ی هیپ چندان واضح نیست با اینحال تحت نام بخشی از زبان عامیانه‌ی آمریکایی-آفریقایی مورد بهره برداری قرار گرفته است.
علاقه مندان جنبش هیپی طرفدار گیاهخواری و محیط زیست هستند و بدین جهت بیشتر آن‌ها در جاهای طبیعی و بکر زندگی می‌کنند. نمونه دیگری از عوامل شهرت سبک هیپی تنوع فرهنگی و مذهبی مورد پشتیبانی آن‌هاست که دلیل شده علاقه مندان بسیاری از جوامع مختلف داشته باشند، به طورکلی هیپی‌ها به فلسفه‌ی شرق و مفاهیم معنوی علاقه‌مندند و علاوه براین، از هنر Artwork و فرهنگ شرقی در موارد بسیاری الهام گرفته‌اند.

برای شما هم جالب است؟ :  لباس های شیک دخترانه تابستانی 96

یکی از مهمترین ابزارهای این خرده‌فرهنگ بهره برداری از موسیقی و هنر است. موسیقی هیپی تلفیقی از راک، سنتی و بلوز است که با اجرا نوازندگی‌های خیابانی و گاهی در ترکیب با تئاتر خیابانی اجرا می‌شود. دیگر زمینه‌ها از قبیل تلویزیون، سینما، گرافیک و ادبیات هم بر گسترش و شهرت این خرده‌فرهنگ بی تاثیر نبوده با اینحال بیش از هرچیز مد هیپی توانسته بر اشاعه‌ی ارزش‌های آن موثر باشد. هیپی‌ها بهره برداری از پوشش ویژه و نمادهای تصویری را راهی برای استقلال Esteghlal هیپی و احترام به حقوق فردی خود می‌دانند با این وجود که گروه محدودی از آن‌ها نیز اعتقاد دارند که لباس سیگنال قابل اعتمادی برای انتقال مفاهیم نیست.
 

هیپی‌ها چگونه لباس می‌پوشند؟
استایل هیپی را استایل خانه‌ به‌دوشان هم می‌نامند، آن‌ها از فرهنگ‌های بدوی الهام می‌گیرند و به نحوی بی نظمی و شلختگی در ظاهر را بر ست‌کردن و اتوکشیده بودن ترجیح می‌دهند. هیپی‌ها مخالف محدودیت‌های جنسیتی درمورد لباس پوشیدن هستند و در این سبک زن و مرد هر دو موهایشان را بلند نگه ‌می‌دارند، هر دو جین‌های دم‌پا گشاد گلدوزی شده می‌پوشند، هر دو صندل و کفش باله می‌پوشند و در رنگ‌ لباس‌هایشان هم زنانه و مردانه‌ تعریفی ندارد. 
پالت رنگی استایل هیپی از قبیل بوهو روشن است با این اختلاف که رنگ‌های شاد و جسورانه در این پالت نقش مهمی دارند. لباس‌های رنگ‌آمیزی شده به شیوه مارپیچی، ماندالا و نماد صلح با رنگ‌های شاد از گزینه‌های پرطرفدار یک هیپی استایل است. نقش و نگار پارچه‌ها هم زیاد و متنوع هستند و برنامه‌ گلدار از نقوش پرطرفدار آن‌هاست، هیپی‌ها گل را نماد عشق و صلح می‌دانند و با همین هدف برای تزئین موی سرشان از تاج گل استفاده می‌کنند.

برای شما هم جالب است؟ :  نمونه لباس ملانیا ترامپ در جشن سال جدید میلادی

یکی از منابع الهام دهنده مد هیپی لباس بومیان آمریکا، آسیا، هند، آفریقا و عده ای از کشورهای آمریکای لاتین است، آن‌ها غیرغربی و دارای اختلاف از مد جامعه لباس می‌پوشند. اغلب لباس‌هایشان گشاد، راحت و دست‌دوز است، هنرهای دستی از قبیل گلدوزی و منجوق دوزی هم بر روی این لباس‌ها بسیار قابل مشاهده است. گاهی لباس‌های بسیار کوتاه و گاهی بسیار بلند می‌پوشند و بیشتر لباس‌هایشان را از فروشگاه‌های خیریه و دست دوم تهیه می‌کنند. کت چرم، جیر و پوست از انتخاب‌های زمستانی برای هیپی استایل است که گاهی تزئیناتی از قبیل ریشه‌های آویز در قسمت آستین یا حاشیه‌ی لباس در آن به‌کار رفته‌ است. امکان دارد در مواردی کت‌های ارتشی هم تکه‌ای از استایل هیپی باشند با این وجود درصورتی که نماد صلح بر آن‌ گلدوزی شده باشد. شلوار دم‌پا گشاد و جلیقه هم که گزینه های همیشگی استایل هیپی هستند.

هیپی‌ها علاقه فراوانی به صنایع دستی و باستانی دارند، زیورآلات منجوق دوزی شده، طلا و جواهرات قدیمی بومیان، گوشواره‌های صدفی و بهره برداری از سنگ‌های طبیعی در زیورآلات نشان همین علاقه است. عینک‌های فریم گرد، کلاه، هدبند و کمربند از دیگر اکسسوری‌های موردعلاقه‌ی هیپی هستند. معمولا صندل‌هایی تزئین شده با گلدوزی یا نخ و مهره‌های رنگی را انتخاب می‌کنند، چکمهی جیر و چرم، کفش باله و پابند هم قسمت‌های دیگر استایل هیپی را تشکیل می‌دهند.

یکی از اصول هیپی با عنوان «طبیعی زیباست» بر بهره برداری از عنصر های زیبایی طبیعی چهره‌ی مردم تاکید دارد، برهمین اساس بیشتر اوقات زنان هیپی با حداقل آرایش و موهایی بلند و رها و مردان هیپی با ریش و موهای بلند پریشان دیده می‌شوند.

برای شما هم جالب است؟ :  راهنمای انتخاب کیف مجلسی

سبک هیپی بطور کلی خودساخته و به دور از چهارچوب‌های باورنکردنی و غریب جهان مد شکل گرفته و در مدت کوتاهی به‌طور وسیعی پرطرفدار جوامع گوناگون شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

:

امیدواریم از خواندن نوشته “هیپی استایل و دغدغه صلح‌طلبی” استفاده کرده باشید. ودر صورت علاقه مندی این خبر را برای دوستان خود نیز بفرستید.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : دنیای مد