خبرهای ویژه

» پزشکی » ابتلا به هپاتیت E برای کدام گروه‌ها خطرناک است؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۰:۲۸

 کد خبر: 43733

ابتلا به هپاتیت E برای کدام گروه‌ها خطرناک است؟

 

ابتلا به هپاتیت E برای کدام گروه‌ها خطرناک است؟

اگر از خوانندگان همیشگی آن رد باشید میدانید که معمولا مطالب متنوعی در زمینه پزشکی برای شما فراهم میکنیم. اینبار نیز مطلبی با عنوان ابتلا به هپاتیت E برای کدام گروه‌ها خطرناک است؟ برای شما گردآوری کردیم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار بگیره.

 اخبارپزشکی,خبرهای پزشکی , هپاتیت E

مدیرکل شبکه هپاتیت ایران ضمن تشریح شایع‌ترین راه‌های انتقال ویروس هپاتیت E گفت: باید توجه کرد که بیشتر موارد مرگ‌ومیر هپاتیت E در دوران حاملگی رخ می‌دهد. 

دکتر موید علویان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به راه‌های انتقال هپاتیت E اظهارکرد: شایع‌ترین راه‌انتقال هپاتیت ‌E از روش بهره برداری از آب آلوده در همه‌گیری‌ها است و گاهی انتقال از روش غذای آلوده هم اتفاق می‌افتد با این وجود راه‌اصلی انتقال این ویروس از روش دهانی- مدفوعی است.

 

وی با بیان اینکه این بیماری در جاهای گرمسیری و نیمه گرمسیری به ویژه به دلیل مصرف غذاهای دریایی خام بالاست،گفت: در جاهای با شیوع بالای بیماری،همه‌گیری به دلیل انتقال آب بیشتر در فصول بارانی مخصوصا در موقع پر آب شدن رودخانه‌ها قابل مشاهده است. در این جاهای حیوانات اهلی و وحشی حاوی سرولوژی هپاتیتE  مثبت هستند و در عده ای موارد نوع ویروس هپاتیت E در جانوران وانسان‌های مبتلا، مشابه به هم بوده است.

 

علویان ادامه داد: ویروس هپاتیتE  در برخی حیوانات مانند شامپانزه، میمون، گوسفند و جوندگان دلیل بیماری می‌شود با این وجود در صورت ورود مقادیر کم این ویروس به بدن انسان، علائمی ایجاد نمی‌شود با اینحال ورود مقادیر زیاد ویروس دلیل ابتلا به هپاتیت شدید می‌شود. به ذهن خطور میکند که هپاتیت E یک بیماری مشترک بین دام و انسان باشد و حیوانات وحشی و اهلی وخوک‌ها قادر اند مخزن عفونت آن باشند و باعث آلوده شدن حیوانات دیگر،‌ آب، علوفه و سبزیجات شوند و بیماری را به انسان منتقل کنند.

برای شما هم جالب است؟ :  با این ۱۰ گیاه بیماری از چند فرسخی کبد شما هم رد نخواهد شد

 

مدیرکل شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه دوره کمون هپاتیت E حدود دو تا ۹ هفته و به طرز متوسط ۶ هفته است و مدت مسری بودن بیماری نیز بین یک تا پنج هفته بعد از شروع علائم است، گفت:  باید توجه کرد که نظامیان با استناد به ماموریت‌های جنگی یا صلح‌آمیز در جاهای با سطح بهداشتی پایین و بدون دسترسی به آب آشامیدنی در معرض خطرهستند. تحت نام مثال شیوع عفونت در سربازان آمریکایی در افغانستان کمتر از منطقه پاکستان بود که دلیل آن استفاده بیشتر سربازان حاضر در افغانستان، از غذا و آب آشامیدنی ارسالی از کشورشان بوده است. این مسئله هم در ماموریت‌های نظامی و هم در سفرهای خارجی بسیار با ارزش است.

 

علویان با تاکید بر ارزش بهره برداری از واکسن و رعایت احتیاط ضروری در  بهره برداری از آب آشامیدنی و مواد غذایی و سبزیحات غیر آلوده اظهارکرد: باید توجه کرد که این بیماری در اکثر موارد بدون علامت است و در صورت وجود علائم نمی‌توان با توجه به علائم بالینی، هپاتیت E را از دیگر عوامل ویروسی هپاتیت دارای اختلاف کرد. علائم بیماری به‌صورت علائم مقدماتی مشابه آنفولانزا، درد شکم، تهوع، استفراغ و تب است و بعدا زردی (یرقان) نیز عارض می‌شود. این بیماری معمولا خود به خود افزایش می‌یابد با اینحال برای زنان باردار می‌تواند خطرناک باشد.

 

وی با بیان اینکه علائم بالینی و آزمایشگاهی معمولا در عرض ۶ هفته افزایش می‌یابند، گفت: موارد شدید بیماری می‌تواند با زردی شدید و خارش طاقت‌فرسا منجر به بستری شدن بیمار در بیمارستان شود. باید توجه کرد که بیشتر موارد مرگ‌ومیر هپاتیت E در دوران حاملگی رخ می‌دهد واین هشدار در سه ماه آخرحاملگی بیشتر است و به ۲۰ درصد می‌رسد به علاوه از طرف دیگر هشدار ابتلا به بیماری در ساکنان روستاها بیشتر است. به ذهن خطور میکند که ابزار ایمنی مبتلایان در تعیین عاقبت عفونت هپاتیت E در بدن تاثیر دارد. باید توجه کرد که این بیماری مانند هپاتیت A منجر به حالت هپاتیت مزمن‌، سیروز کبدی و یا حالت ناقل مزمن نمی‌شود. با این وجود واپسین گزارش‌هایی از مزمن شدن بیماری در ارتباط اعضا اخباری به انتشار در آمده است.

برای شما هم جالب است؟ :  سرما‌خوردگی و عفونت ریه خود را با این شربت گیاهی درمان کنید

 

نظرات خوب شما درباره مطلب ابتلا به هپاتیت E برای کدام گروه‌ها خطرناک است؟ میتونه مورد علاقه دوستان دیگه شما در این سایت قرار بگیره. پس لطفا مارو از این نظرات بی نصیب نذارید.


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : پزشکی