خبرهای ویژه

» گردشگری » جاذبه های گردشگری شهر نایین

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ - ۱۱:۳۹

 کد خبر: 44371

جاذبه های گردشگری شهر نایین

رو به روی مسجد جامع، خانه پیرنیا قرار دارد

جاذبه های گردشگری شهر نایین

با توجه به گزارشی که در سایتهای اینترنتی منتشر شده بود مطلبی با عنوان جاذبه های گردشگری شهر نایین مورد توجه ما قرار گرفت که در ادامه برای شما این مطلب را می آوریم. مطالبی از این دست در بخش گردشگری آن رد موجود است که شما رابه خواندن آن دسته دعوت میکنیم.

 نایین یکی از شهرهای کویری است که قدمتی دیرینه داشته و کارهای فراوانی از معماری دوره های مختلف را در خود دارد. شهری که از دیرباز محل تلاقی شاهراه های مختلف را در خود دارد.
 
شهری که از دیرباز محل تلاقی شاهراه های ارتباطی در کویر بوده و احداث کاروانسراهای متعددی در اطراف شهر هم بدین جهت است. در شهر نایین غیر از تماشای بناهای کهن قادر اید هنرمندان عباباف را در کارگاه های سنتی شان مشاهده نمائید و بعد از گشت و گذار به اشتراک دیدنی های شهر و با این وجود خرید از عبابافان میراث دار، به کمک راهنماهای محلی با کمی رانندگی در اطراف شهر به یک کویر خوش آب و هوا برسید.

کجا بگردیم؟
سلام بر تاریخ
اگر از سمت تهران وارد شهر نایین شوید، کمی قبل از میدان اصلی شهر (امام) به چهارراه پلیس می رسید. چهارراه را به سوی چپ بپیچید تا وارد خیابان آیت الله نایینی شوید. خیابان را تا انتها بروید و خودروی تان را پارک کنید و گشت و گذار را شروع کنید.

مسجد جامع: مسجد جامع نایین، مسجدی است به مدل مساجد ابتدایی اسلام که بی مشابهت به مسجد تاریخانه دامغان نیست. این عمارت هزارساله، ستون هایی خوش نقش و گچبری هایی استادانه دارد. مناره مسجد در قرون بعدی ساخته شده و در بیرون محیط اصلی مسجد هم قادر اید سرداب و شبستان زیرزمینی را مشاهده نمائید. منبت کاری های در چوبی مسجد و سردر زیبایش مسافران را شیفته خود می کند.  

برای شما هم جالب است؟ :  آبشار کرودی کن +تصویر

جاذبه های گردشگری نایین

مسجد جامع نایین، مسجدی است به مدل مساجد ابتدایی اسلام

 
خانه پیرنیا: رو به روی مسجد جامع، خانه پیرنیا قرار دارد که قدمتش به دوران صفویه بر می گردد. غیر از تماشای معماری و ظریف کاری های هنرمندان قادر اید روی دیوارهای شاه نشین این خانه، نقاشی هایی از سری جریان های «هفت پیکر» نظامی را مشاهده نمائید. موزه ای هم در این خانه برپاست که برای رابطه با آن، قادر اید با شماره ۳۲۲۵۳۶۲۱ (۰۳۱) رابطه بگیرید. 

جاذبه های گردشگری نایین

رو به روی مسجد جامع، خانه پیرنیا قرار دارد

 
آب انبار و نارین قلعه (نارنج قلعه): کوچه رو به روی مسجدجامع را که پیاده به سوی پایین حرکت کنید، آب انبارِ «خان» را در سمت راست تان و نارین قلعه را در سمت چپ خواهید دید. دیوارهای نارین قلعه خشتی است و قدمتش به قبل از اسلام (دوره اشکانی) می رسد و قدیمی ترین بنای نایین است که با این وجود تا دوره قاجار مورد بهره برداری بوده.

جاذبه های گردشگری ناییندیوارهای نارین قلعه خشتی است و قدمتش به قبل از اسلام (دوره اشکانی) می رسد

  
مارکت قدیمی: پشت نارین قلعه کوچه ای است که در ابتدای آن مسجد «خواجه خضر» را می بینید و سپس یک ساباط قدیمی شما را با به مارکت سنتی این شهر هدایت می کند. مسیر ۳۰۰ متری مسجد خواجه خضر تا حسینیه چهل دختران، راسته مارکت را تشکیل می دهد. مشهور ترین سوغاتی های نایین، عبا و قالی و داروهای گیاهی (از نمونه کتیرا) و لبنیات محلی است.

جاذبه های گردشگری نایین. مشهور ترین سوغاتی های نایین، عبا و قالی و داروهای گیاهی (از نمونه کتیرا) و لبنیات محلی است

برای شما هم جالب است؟ :  غذاهای پرطرفدار اتریشی ها را بشناسید +تصویر های دیدنی

 
دیگر عمارت های کهن: از دیگر جاذبه های بافت تاریخی نایین می توان مسجدهای شیخ مغربی و بابا عبدالله، خانه های فاطمی و امامی، حمام های نوآباد و کلوان، باغ مصلا، آب انبار معصوم خانی و یخچال قدیمی را اسم برد که با پیاده روی در همان منطقه آن ها را خواهید دید.

جاذبه های گردشگری نایینباغ مصلای از جاذبه های بافت تاریخی نایین می باشد

 
 محله محمدیه: مشهور بودن محله محمدیه به کارگاه های عبابافی سنتی اش است. محمدیه در حاشیه جاده نایین به انارک قرار دارد و از میدان غدیر و خیابان شهدا قابل دسترس است. کارگاه های عبابافی بیشتر خانه هایی قدیمی و دستکند در دل زمین اند تا بافندگان در تابستان ها هم از گرمای کویر در امان باشند. در این محله به علاوه از طرف دیگر قادر اید به تماشای آسیاب دوهزار ساله «ریگاره» و مساجد هزارساله «سرکوچه» و جامع محمدیه برویده آشورگاه» را هم در بالای تپه ای بلند مشاهده نمائید که یادگاری از دوران زرتشتیان است.

 جاذبه های گردشگری نایین

مشهور بودن محله محمدیه به کارگاه های عبابافی سنتی اش است

 

منبع: bartarinha.ir

تمایلی دارید مطلب جاذبه های گردشگری شهر نایین را برای دوستان خود ارسال کنید؟ یا نظری در مورد آن دارید؟ با ما در میان بگذارید.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : گردشگری