خبرهای ویژه

» پزشکی » خطرناک ترین باکتری پنهان شده در غذاهای دریایی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ - ۱۱:۳۹

 کد خبر: 44289

خطرناک ترین باکتری پنهان شده در غذاهای دریایی

 

خطرناک ترین باکتری پنهان شده در غذاهای دریایی

برای شما علاقه مندان سایت آن رد نوشته ای انتخاب کرده ایم با عنوان خطرناک ترین باکتری پنهان شده در غذاهای دریایی که در ادامه تقدیم تان میکنیم.  در صورت علاقه به این نوع نوشته ها میتوانید مطالب مشابهی را در دسته بندی  پزشکی بیابید. .

اخبار,اخبار پزشکی,غذای دریایی

در تحقیقی تأثیر یک باکتری مضر و خطرناک که امکان دارد در غذاهای دریایی حاضر باشد، بررسی‌شده است.

به نوشته ایسنا، «ویبریو ولنیفیکوس» اسم علمی یک باکتری گرم منفی میله‌­ای شکل و غیر اسپورزای در اختیار به خانواده Vibrionaceae است که به نوعی تهاجمی‌­ترین گونه ویبریو برای انسان مقرر کرده می‌شود. این باکتری، نمک دوست یا اصطلاحا «هالوفیل» بوده و توانایی دارد در غلظت نمک zero.5 تا three درصد و به علاوه از طرف دیگر دمای متغیر ۱۵ تا ۴۲ درجه سانتی­گراد افزایش کند.

 

باکتری فوق به نوعی عامل بیماری‌زا یا اصطلاحا «پاتوژن» منتقله از مواد غذایی شمرده می‌­شود که در جستجوی مصرف غذاهای دریایی به‌خصوص صدف به انسان منتقل شده و دلیل ایجاد بیماری می‌شود. ویبریو ولنیفیکوس دلیل ایجاد سه بیماری مهم به اسم‌های «گاستروآنتریت»، «عفونت­ زخم» و «سپتیسمی» در انسان می‌­شود. این باکتری می‌تواند تولیدات متعددی مانند کپسول، سیدروفورها، توکسین‌­های همولیزین، کلاژناز، فیبرینولیزین و لیپاز داشته باشد که با شدت و قدرت تهاجمی و با این وجود بیماری‌زایی آن مرتبط هستند و از آن‌ها با عنوان فاکتورهای ویرولانس یاد می‌شود.

 

ازآنجاکه مصرف غذاهای دریایی روز به روز شهرت بیشتری پیدا می­‌کند، بسته‌­بندی بهداشتی غذاهای دریایی و حمل‌ونقل خوب آن‌ها برای جلوگیری از افزایش باکتری ویبریــو ولنیفیکــوس ضروری به نظر می‌­رسد. با این وجود باوجود شیوه­‌های تازه بسته­‌بندی، هنوز هم شیوع مسمومیت­‌های غذایی رو به گسترش بوده و یکی از اساسی ترین مسائل جوامع بشری به شمار می‌­رود. لذا انجام بررسی ها بیشتر در این عرصه، ارزش فراوانی دارد.

برای شما هم جالب است؟ :  چرا دوش گرفتن با آب سرد مفید است؟

 

با استناد به ارزش باکتری ویبریــو ولنیفیکــوس و نقش آن در بهداشت و سلامت جامعه، داریوش عسگرپور کارشناس ارشد میکروب‌شناسی مواد غذایی گروه میکروب‌شناسی و ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با نیت آشنایی بیشتر با خصوصیات این باکتری و نقش فاکتورهای ویرولانس آن در ایجاد بیماری‌­های انسانی، مطالعه‌ای مروری را انجام داده است.

 

در این مطالعه مروری از کتاب­ها و مقالات مشهور و علمی موجود مرتبط به این باکتری و خصوصیات و خصوصیت‌­های آن استفاده شده است.

 

با توجه به نتایج این تحقیق مروری، عفونت با ویبریو ولنیفیکوس در اثر مصرف غذاهای دریایی آلوده به این باکتری پیوسته در سطح جهان اتفاق می‌­افتد و تماس آن با غذاهای دریایی، مساله‌­ها و نگرانی­‌هایی را برای تولیدکنندگان تولیدات دریایی بوجود آورده است.

 

با استناد به این موضوعات، به باور دانش پژوهان تعیین اندازه کمی و کیفی خطرات و بررسی پیامدهای بالقوه ناشی از این باکتری بر روی انواع غذاهای دریایی یک پیش‌نیاز است.

 

بر اساس نتایج این مطالعه، بسته‌­بندی بهداشتی و خوب غذاهای دریایی و رعایت اصول بهداشتی و ایمنی از طرف کارکنان این زمینه امری ضروری است.

 

کارشناسان نظر دارند مردم مستعد نباید تولیدات دریایی را به‌صورت خام یا نیمه‌پخته بخورند، چونکه خطرات عفونت‌­های ناشی از ویبریو ولنیفیکوس تهدیدی بزرگ برای آن‌ها شمرده می­‌شود.

 

درنهایت مجری این پژوهش که نتایج آن در فصل‌نامه «لابراتوار و تشخیص» وابسته به انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران پخش شده، اشاره کرده است: «برای کنترل و ممانعت از عفونت­‌های باکتری ویبریو ولنیفیکوس در مواد غذایی دریایی، ضروری است استانداردهای مربوطه به نوعی امری ضروری وضع و اجرا شود».

برای شما هم جالب است؟ :  شپش سر را با گیاهان دارویی تار و مار کنید

 

در اینجا لازم است این نکته اضافه شود باکتری ویبریو ولنیفیکوس نخستین بار در سال ۱۹۶۴ به وسیله مرکز کنترل بیماری (CDC) ایالت متحده آمریکا از بیماران دچار سپتیسمی و عفونت زخم جداسازی شد. مردم دچار نقص سیستم ایمنی و یا مردم دچار بیماری‌­های حاد عرصه‌­ای مانند دیابت، بیماری­‌های مزمن کلیوی و سیروز کبدی بسیار مستعد ابتلا به عفونت­‌های این باکتری هستند.

 

 

نوشته بالا توسط بخش پزشکی آن رد گردآوری شده است , در صورت علاقه به مطلب خطرناک ترین باکتری پنهان شده در غذاهای دریایی  مطالب مرتبطی در زیر برای شما قرارداده ایم. امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : پزشکی