خبرهای ویژه

» زنان » عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری برای مادر و جنین

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۰:۴۴

 کد خبر: 43790

عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری برای مادر و جنین

همه ما از خطرات و عوارض سیگار کشیدن آگاه هستیم، اما سیگار کشیدن در دوران بارداری علاوه بر تاثیرات که بر مادر دارد، برای نوزاد هم خطرات زیادی دارد که به آن می پردازیم.

عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری برای مادر و جنین

در ادامه مطالب مربوط به زنان مطلبی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری برای مادر و جنین که امید داریم مورد استفاده شما قرار بگیرد.

همه ما از خطرات و عوارض سیگار کشیدن آگاه هستیم، با اینحال سیگار کشیدن در دوران بارداری غیر از تاثیرات که بر مادر دارد، برای نوزاد هم خطرات فراوانی دارد که به آن می پردازیم.

سیگار کشیدن در دوران بارداری چه عوارضی برای مادر و جنین دارد؟

سیگار کشیدن و بارداری با هم جور در نمی آیند. سیگار کشیدن در دوران بارداری هم مادر و هم نوزاد متولد نشده را در معرض هشدار قرار می دهد. سیگار حاوی مواد شیمیایی خطرناکی است، از نمونه نیکوتین، مونوکسید کربن و تار* tar.

* تار یا قطران tar: ترکیبی صمغ مانند، قهوه ای و چسبناک است و از صدها ماده شیمیایی مختلف که بسیاری از آنها سمی، سرطانزا و جهش زا می باشند، تشکیل یافته است. تار از سوختن تنباکو و دیگر مواد گیاهی حاصل می شود. تار ذرات ریزی می باشد که زمان پک زدن به سیگار وارد ریه ها شده و در آنجا تجمع می یابد.

سیگار کشیدن در دوران بارداری

اگر سیگار می کشید و قصد باردار شدن دارید، ترک سیگار باید دارای اهمیت قرار بگیرد. در درجه اول سیگار کشیدن می تواند مانع بارداری شما شود. حتی در سه ماهه اول بارداری سیگار کشیدن سلامت نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد. بر اساس گفته انجمن پزشکی باروری در امریکا American Society for Reproductive Drugs، هم زنان و هم مردان سیگاری حدودا دو برابر غیر سیگاری ها دچار مشکلات باروری می شوند.

دود سیگار درجه دوم، یعنی دود سیگار دیگران، هم به میزان مشابه برای جنین خطرناک است. آژانس حفاظت محیط زیست دود سیگار دیگران را تحت نام یک عامل سرطان زا طبقه بندی کرده است. از این حیث حتی اگر خودتان سیگاری نیستید، دود سیگار دیگران هم می تواند عامل ایجاد سرطان در شما باشد.

برای شما هم جالب است؟ :  ابتلا به مرگبارترین بیماری عصبی با پرخوری در دوران بارداری

۱. سیگار کشیدن دلیل سقط جنین و تولد نوزاد مرده می شود

از دست دادن بارداری در هر مرحله ای یک اتفاق غم انگیز است.سقط جنین معمولا در سه ماه اول بارداری اتفاق می افتد. در موارد نادر، سقط جنین بعد از هفته بیستم بارداری رخ دهد که در این اوضاع تولد نوزاد مرده نامیده می شود.

بر اساس گفته مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها در امریکا Facilities for Illness Management and Prevention (CDC)، سیگار کشیدن احتمال بروز سقط جنین و تولد نوزاد مرده را گسترش می دهد. مواد شیمیایی موجود در سیگار معمولا عامل بروز این سخت هستند.

دیگر پیامدهای سیگار کشیدن در بارداری امکان دارد منجر به بروز سخت در جفت یا افزایش جنین شود. این پیامدها نیز می تواند منجر به سقط جنین یا تولد نوزاد مرده شود.

حاملگی خارج از رحم  Ectopic being pregnant

براساس بررسی ها پخش شده در مجله PLoS One نیکوتین می تواند منجر به انقباض لوله های فالوپی* fallopian tubes شود.این انقباضات می توانند مانع انتقال جنین شوند که نتیجه ممکن این اتفاق حاملگی خارج رحم است. اتفاق زمانی رخ می دهد که یک تخمک بارور شده خارج از رحم ، یا در لوله فالوپ و یا در شکم، کاشته می شود. در این موقعیت جنین باید برداشته شود تا از بروز مشکلات تهدید کننده برای مادر جلوگیری شود.

* لوله رحم یا لوله فالوپ Fallopian tube :بخشی از ابزار تناسلی زنانه است. این عضو دو لوله ساده است که در دو طرف انتهای فوقانی رحم قرار دارند. انتهای این لوله از طرف تخمدان باز است. تخمک بعد از تخمک‌گذاری و خروج از تخمدان از روش لوله‌های فالوپ وارد رحم می‌شود.

کنده شدن جفت Placental abruption

جفت ساختاری برای خط زندگی است که در دوران بارداری تشکیل می شود تا اکسیژن و مواد مغذی جنین را ممکن کند. سیگار کشیدن اصلی ترین عامل هشدار ساز برای بروز عوارض مختلف مرتبط با جفت است. یکی از این مشکلات کنده شدن جفت Placental abruption است. در این اوضاع جفت قبل از تولد نوزاد از رحم جدا می شود.کنده شدن جفت امکان دارد دلیل خونریزی شدید شود و زندگی مادر و فرزند را در معرض هشدار قرار می دهد. هیچ جراحی یا درمانی برای اتصال مجدد جفت نیست. اعمال فوری پزشکی می تواند کمک کند علیرغم کنده شدن جفت نوزاد سالم به دنیا بیاید.

برای شما هم جالب است؟ :  هشدار بیماری قلبی با دیابت بارداری گسترش پیدا می کند، چه باید کرد؟

جفت سر راهی placenta previa

سیگار کشیدن عامل خطرساز شرایطی به اسم جفت سر راهی placenta previa هم هست. در دوران بارداری جفت به طرز طبیعی در رحم و به سوی بالای رحم افزایش می کند. از این حیث گردن رحم برای زایمان باز می ماند. جفت سر راهی زمانی بروز می کند که جفت در قسمت پایین رحم باقی می ماند و به طرز جزئی یا کامل دهانه رحم را می بندد. جفت معمولا پاره می شود و منجر به خونریزی شدید شده و جنین از مواد مغذی حیاتی و اکسیژن محروم می ماند.

تولد زودرس Preterm beginning

به گفته مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها، سیگار کشیدن در دوران بارداری امکان دارد دلیل تولد زودرس شود، به این معنا که نوزاد خیلی زودتر از لحظه مقرر به دنیا می آید. خطرات سلامتی فراوانی در تماس با تولد زودرس می باشد که به آنها اشاره می کنیم.

خطرات تولد زودرس

  • اختلالات بینایی و شنوایی
  • ناتوانی های ذهنی
  • مشکلات یادگیری و رفتاری
  • پیامدهایی که امکان دارد منجر به مرگ شوند

تولد نوزاد کم وزن

سیگار کشیدن می تواند دلیل شود نوزاد در لحظه تولد وزن کمی داشته باشد. این موضوع تنها به معنای وزن کم نوزاد نیست. وزن کم در لحظه تولد امکان دارد منجر به بروز مشکلات سلامتی و ناتوانی هایی شود. پیشرفت های مرتبط به مراقبت های پزشکی توانسته میزان مرگ و میر ناشی از وزن کم در لحظه تولد را کاهش دهد، با اینحال این موضوع بازهم یک اوضاع جدی است که می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود.

برای شما هم جالب است؟ :  نکته هایی که خانم ها برای دفاع از خودشان باید بدانند!!

مشکلات تولد نوزاد کم وزن

  • تاخیر در افزایش نوزاد
  • فلج مغزی
  • اختلالات شنوایی و بینایی

در موارد شدید وزن کم نوزاد در لحظه تولد می تواند منجر به مرگ نوزاد جدید متولد شده شود.
به گفته انجمن سرطان امریکا American Most cancers Societyخانم هایی که سیگار کشیدن را قبل از بارداری ترک می کنند،هشدار تولد نوزاد کم وزن را کاهش می دهند. حتی خانم هایی که سیگار کشیدن را در دوران بارداری ترک می کنند، کمتر از خانم هایی که سیگار کشیدن را ادامه می دهند، در معرض تولد نوزاد کم وزن هستند.

نقص در زمان تولد

سیگار کشیدن در دوران بارداری هشدار تولد نوزاد ناقص را گسترش می دهد. از شایع ترین نقص ها در زمان تولد عبارتند از نقص قلبی مادرزادی یا مشکلات ساختاری قلب. دیگر مشکلاتی که با سیگار کشیدن در دوران بارداری در تماس هستند، عبارتند از شکاف لب و شکاف کام.

حقیقت ناراحت کننده

بسیاری از خانم های باردار علیرغم اطلاع از خطراتی که سیگار کشیدن برای آنها و نوزادشان در جستجوی دارد، هنوز سیگار می کشند. به گفته مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها، ۱۰ درصد خانم ها گزارش داده اند که در سه ماه آخر بارداری سیگار کشیده اند. تنها شیوه حقیقی برای جلوگیری از پیامدهای مرتبط به سیگار کشیدن در دوران بارداری، ترک آن است.

اگر قصد دارید بیشتر بدانید : تاثیر سیگار کشیدن مادر برروی فرزندان!؟

اگر قصد دارید بیشتر بدانید : مضرات سیگار کشیدن زنان

اگر قصد دارید بیشتر بدانید : خطرات سیگار کشیدن برای زنان!

اگر قصد دارید بیشتر بدانید : نگرانی های مهم در عرصه بارداری

اگر قصد دارید بیشتر بدانید : مادران سیگاری بخوانند

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.خبردون/well being
مخصوص سیمرغ

این مطلب با همکاری بخش زنان آن ردبه شما علاقه مندان آن رد تقدیم شد. همچنین مطالب مشابهی در زیر به شما پیشنهاد شده است.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : زنان