خبرهای ویژه

» علم و فن آوری » نگاهی به بی رحمانه ترین و هولناک ترین تست های علمی تاریخ

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ - ۱۱:۳۹

 کد خبر: 44346

نگاهی به بی رحمانه ترین و هولناک ترین تست های علمی تاریخ

مطلبی که برای شما در سایت آن رد آماده کرده ایم با عنوان نگاهی به بی رحمانه ترین و هولناک ترین تست های علمی تاریخ در دسته مطالب علم و فن آوری آن رد قرار میگیرد. به شما توصیه میکنیم مطالب بیشتری در این زمینه را در قسمت  علم و فن آوری آن رد  مطالعه نمائید. تست های علمی برای […]

نگاهی به بی رحمانه ترین و هولناک ترین تست های علمی تاریخ

مطلبی که برای شما در سایت آن رد آماده کرده ایم با عنوان نگاهی به بی رحمانه ترین و هولناک ترین تست های علمی تاریخ در دسته مطالب علم و فن آوری آن رد قرار میگیرد. به شما توصیه میکنیم مطالب بیشتری در این زمینه را در قسمت  علم و فن آوری آن رد  مطالعه نمائید.

تست های علمی برای گسترش دانش حال حاضر بشر انجام می شوند. در این مواقع، همانگونه که تاریخ نشان می دهد این تست ها از مرزهای مورد قبول پا را فراتر قرار داده اند. شیوه های غیر اخلاقی و مورد تردید این تست ها در بیشتر مواقع زندگی بخش نیستند و در بسیاری از موارد به شکست خورده و دلیل مرگ مردم می شوند، موضوعی که مورد استقبال عموم قرار نمی گیرد. پیشتر به چندین عدد از این تست های علمی صورت گرفته می پردازیم.

خوک های شب نما

در سال ۲۰۰۶ گروهی از محققان دانشگاه ملی تایوان، خوک هایی شب نما تولید کردند. آنها به دی ان ای جنین خوک ها، آلبومین فلورسنت سبز اضافه کرده بودند که از پروتئین فلورسنت موجود در بدن عروس های دریایی گرفته شده بود. خوک ها در تاریکی درخششی سبز رنگ داشتند و در نور روز پوست و چشمان آن ها رنگی شبه سبز داشت. هدف اصلی این تست مشاهده ی عینی افزایش بافت در شیوه ارتباط سلول های بنیادی بود.

آزمایشات آزارگرانه ی جوزف منگل بر دوقلوها

جوزف منگل پزشک آلمانی، در جریان جنگ جهانی دوم آزمایشاتی بر روی زندانیان اردوگاه اسرای آشویتز انجام می داد. ایشان علاقه ی مخصوصی به دو قلوها داشت. بر اساس معلومات متفاوتی که در این باره می باشد، در کل حدود نهصد تا سه هزار دوقلو تحت آزمایشات این دانشمند قرار دریافت کردند که از این تعداد حداکثر سیصد نفر زنده ماندند. منگل با اسپری کردن مواد شیمیایی مختلف به داخل چشم سعی داشت رنگ آن را تغییر دهد، ایشان اندام های آن ها را قطع و دو قلوها را با انجام رفتار به یکدیگر وصل می کرد، و چه بسیار فرضیه های دیوانه وار دیگری که به ذهنش می رسید.

تست شست و شوی مغزی سی آی ای

برای شما هم جالب است؟ :  آموزش عکاسی هوایی؛ با کمک پهپاد فرضیه های خود را پرواز دهید

در لحظه جنگ سرد، سازمان سی آی ای تست های مخصوصی به منظور «شست و شوی» ذهن انجام می داد. هدف از آن ایجاد تغییری بنیادی در شیوه ی تفکر انسان بود. آن ها از داروهای مخدر، هیپنوتیزم و شکنجه بهره می بردند.

خون مصنوعی

در سال ۲۰۰۴ محققان کمپانی بررسی نورثفیلد مدعی شدند خونی مصنوعی تولید کردند. تست های صورت گرفته روی بیماران نشان داد این خون مصنوعی که ماده ی «پُلی هِم» اسم داشت دلیل تضعیف عروق خونی می شود. مرگ بر اثر حمله ی قلبی و اتساع شریان بیماران از نتایج این دستاورد علمی بود.

میمون های هارلو

هری هارلو روانشناس آمریکایی، در دهه ی پنجاه میلادی روی احساس وابستگی میمون های رزوس مطالعه می کرد. ایشان بچه میمون های رزوس را از مادران و هم نوعان شان جدا می کرد و در قفسی با حضور یک «مادر جانشین» که از تور سیمی و حوله ساخته شده بود قرار می داد. طولی نمی کشید که احساس وابستگی بچه میمون ها به مادران حقیقی شان که دیگر وجود نداشتند از میان رفته و این وابستگی درمقایسه با جانشین مصنوعی آن ها بوجود می آمد. با اینکه تصور می شود این تست دستاوردهای مخصوصی در گسترش علم داشته است، با اینحال با انتقادات فراوانی از جانب جامعه مواجه شد.

تست روی زندانیان

در سال ۱۹۵۱ یک کارشناس بیماری های پوستی به اسم آلبرت کلیگمن به مدت بیست سال تست هایی را با مواد شیمیایی روی زندانیان در ایالت فیلادلفیای آمریکا انجام می داد. این زندانی ها در ازای تن دادن به این تست ها پول گرفتند.اما تست ها دلیل ایجاد زخم های بسیار بدی در تمامی بدن آن ها شد.

موشی با یک گوش انسانی

در سال ۱۹۹۷ چارلز وکنتی با همراهی گروهی از محققان در دانشکده ی پزشکی دانشگاه ایالت ماساچوست در آمریکا، از روش ارتباط سلول های بنیادی غضروف، یک گوش انسان را بر روی پشت یک موش صحرایی افزایش دادند. گوش به اندازه ی ضروری رسید و با موفقیت به بیمار ارتباط زده شد.

درمان با شوک الکتریکی

در دهه ی ۱۹۴۰ میلادی روانپزشکی به اسم لارتا بندر با تست بر روی کودکان سعی داشت آنچه که اسکیزوفرنی کودکان می اسم گذاری کرد را درمان کند. در مواردی که شوک الکتریکی مؤثر نبود، بندر برای این کودکان از داروهای مخدری مانند ال اس دی و سیلوسیبین در دوزهای بالا و خوب بزرگسالان استفاده می کرد که توهم زا هستند.

برای شما هم جالب است؟ :  ۱۰ ناو هواپیمابر بزرگ و خوفناک دنیا؛ غول هایی که اقیانوس ها را تسخیر کرده اند

تأثیر پرتو افشانی بر تولید مانند

در دهه های شصت و هفتاد میلادی محققان آمریکایی روی تأثیر پرتو افشانی بر تولید مانند تحقیق می کردند. آن ها از زندانی ها تحت نام مورد تست بهره می بردند. به این زندانی ها بیست و پنج دلار پرداخت و آن ها را در باب ایمنی این تست متقاعد کردند. با اینحال متأسفانه این آزمایشات منجر به ابتلا به سرطان در عضو های تناسلی این زندانی ها و مرگ آن ها شد.

آزمایشات زندان استنفورد

در سال ۱۹۷۱ روانشناسی به اسم فیلیپ زیمباردو تست هایی در خصوص واکنش مردم به محدودیت در آزادی ، محیط زندان و تأثیر نفش اجتماعی تحمیلی بر رفتار انجام می داد. داوطلبان کمپانی در این تست در نقش نگهبان یا زندانی قرار دریافت کردند و در محیط زندانی که در زیرزمین دانشکده ی روانشناسی ساخته شده بود زندگی می کردند. این مردم خیلی زود به نقش خود عادت کردند؛ سه فردی که در نقش نگهبان بودند رفتارهایی آزارگرانه داشتند و مردم نقش زندانی دچار آسیب های روحی شدند. به دلیل اوضاع خطرناک بوجود آمده، این تست زودتر از لحظه مقرر به انتهای رسید.

کنترل ذهن

در ابتدای دهه های پنجاه و شصت میلادی دفتر بررسی سی اس آی بر روی طرح ی MK-ULTRA که تمرکز آن بر تأثیر ذهن بود کار می کرد. مردم مورد تست نظامیان، زندانی ها و اشخاص مبتلا به بیماری های کشنده بودند که به آن ها داروهای مخدر مانند ال اس دی داده می شد و با این وجود این مردم متحمل سخت انطباق حسی و اختلالات روانپزشکی می شدند.

مبتلا کردن گواتمالایی ها به سفلیس

در لحظه جنگ جهانی دوم، بیماری های مقاربتی به سخت بزرگی برای نظامیان آمریکایی و همسران آن ها مبدل شده بود. دولت آمریکا تصمیم به تحقیق پیرامون ی بیماری هایی مانند سفلیس و سوزاک برای تولید داروهای مؤثرتر گرفت. آن ها بجای آن تست بر روی سربازان مبتلای آمریکایی، به آمریکای جنوبی رفتند و هزاران نظامی، زندانی و بیمار روانی در کشور گواتمالا را تعمداً مبتلا کردند. مردم مورد تست از این مسئله بی اطلاع بودند، بدین جهت این بیماری ها به سرعت به اشتراک مردم شیوع یافت.

برای شما هم جالب است؟ :  به چه نحو پروژکتور هولوگرام برای اسمارت‌فون بسازیم؟

احیاء گونه های منقرض شده ی جانوری

در سال ۲۰۱۳ نخستین گونه ی منقرض جانوری که تولید مانند آن به شیوه ی مشابه سازی با موفقیت انجام شد بز وحشی اسپانیایی بود. با اینحال این حیوان به دلیل نقص فیزیکی خیلی زود تلف شد. این شکل از «زنده» به راستیً پیشرفت بزرگی برای جهان علم بود. در این مواقع، تولید مانند حیوانات ماقبل تاریخ به شیوه ی مشابه سازی می تواند باعث نابودی اکوسیستم غیر مستحکم حال حاضر ما شود.

سگ دو سر

در سال ۱۹۵۴ ولادیمیر دمیوف دانشمند اهل شوروی، برای اولین بار در دنیا دست به ارتباط سر دیگری برای یک سگ زد. ایشان قصد داشت تا از این طریق ارتباط اندام های داخلی بدن با کمترین هشدار را بیاموزد. سگ مورد تست چهار روز بعد تلف شد با اینحال این کار محققان مورد تأیید جامعه ی جهانی قرار گرفت.

استنلی میلگرام و شوک الکتریکی

در دهه ی شصت میلادی روانشناسی به اسم استنلی میلگرام دست به آزمایشی با عنوان «فرمانبرداری: پژوهشی بر رفتار» زد. ایشان به داوطلبان کمپانی در این تست گفته بود این پژوهش پیرامون ی اثر تنبیه بر حافظه است. انجام شوک الکتریکی تحت نام تنبیه، با شدت کم شروع و تا میزان کشنده ای ادامه می یافت. عمده ی مجریان تست از میزان کشنده ای از جریان الکتریسیته بهره می بردند. این تست در حقیقت برای سنجش رفتارهای مجریان آن انجام شده بود نه داوطلبان کمپانی کننده. مردم مورد تست تنها بازیگران آن بودند و در اصل هیچ شوک الکتریکی در تست صورت نمی گرفت. بعد از این آزمایشات، بسیاری از مجریان تست به مشکلات روانی دچار شدند.

جمع آوری شده توسط بخش علم و فن آوری آن رد .

آیا مطلب نگاهی به بی رحمانه ترین و هولناک ترین تست های علمی تاریخ را پسندیده اید؟ نظر شما در مورد آن چیست؟


برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : علم و فن آوری