خبرهای ویژه

» حوادث » هشت ماه بعد از دستور فوری وزیر، هنوز خبری نیست

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ - ۱۱:۳۹

 کد خبر: 44217

هشت ماه بعد از دستور فوری وزیر، هنوز خبری نیست

بیش از ۲۴۰ روز از حادثه انفجار معدن زغال سنگ زمستان‌یورت آزادشهر گلستان و کشته شدن ۴۴ نفر از معدن‌کاران می گذرد اما هنوز از انتشار گزارش حقیقت‌یاب و اجرای دستور فوری وزرای فعلی و سابق صنعت، معدن و تجارت خبری نیست
 

هشت ماه بعد از دستور فوری وزیر، هنوز خبری نیست

 برای دوستانی که مطالب بخش حوادث  آن رد را دنبال مینمایند مطلبی داریم با عنوان  هشت ماه بعد از دستور فوری وزیر، هنوز خبری نیست که در ادامه بدان میپردازیم.

بیش از ۲۴۰ روز از حادثه انفجار معدن زغال سنگ زمستان‌یورت آزادشهر گلستان و کشته شدن ۴۴ نفر از معدن‌کاران می گذرد با اینحال هنوز از انتشار گزارش حقیقت‌یاب و اجرای دستور فوری وزرای حال حاضر و سابق صنعت، معدن و تجارت خبری نیست

 

هشت ماه از دستور وزیر گذشت با اینحال…

به توجه به دستور موکد دو وزیر حال حاضر و اسبق صنعت، معدن و تجارت بر لزوم رسیدگی فوری به حادثه انفجار زغال سنگ زمستان‌یورت آزادشهر گلستان و به علاوه از طرف دیگر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب این حادثه به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت اکنون هشت ماه از وقوع آن می‌گذرد با اینحال هنوز خبری به مردم عرضه نشده است.

ابتدای آذرماه بعد از پیگیری‌های صورت گرفته، وحید عابدین‌زاده – رئیس اداره نظارت معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت – علام کرد که “در نیمه آذر گزارش کمیته حقیقت‌یاب حادثه تلخ معدن زغال سنگ زمستان‌یورت آزادشهر گلستان نهایی و پخش خواهد شد”.
 اکنون غیر از هشت ماه قبلی، از تازه ترین موعدی که برای این خبر مطرح شده بود، سه هفته می‌گذرد.

کمیته حقیقت‌یاب که در لحظه وقوع حادثه یورت به دستور نعمت‌زاده – وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت – شامل صاحبنظران سازمان نظام مهندسی معدن ایران و چندین عدد از صاحبنظران کهنه‌کار این بخش بهمراه مدیران دولتی زمینه معدن تشکیل شد و پیگیری‌هایی که در آن صورت گرفته است، نشان از نهایی شدن گزارش حادثه معدن زغال سنگ زمستان‌یورت آزادشهر گلستان دارد. به طوری که از جانب رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفته شد “امضاهای اعضا برای تایید گزارش دریافت شده است و این خبر دست معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت است، با این وجود به ذهن خطور میکند این معاونت هنوز قصد انتشار این خبر را ندارد”.
 

برای شما هم جالب است؟ :  اقدام شوم با مبینای three ساله در پارک پردیس +تصویر

به توجه به آنکه حدودا اظهارنظر صاحبنظران و گزارش عرضه شده به دادگستری گلستان جزئیات حادثه و مقصران آن را مطرح کرده است عدم انتشار خبری که دستور فوری دو وزیر را در دوره مختلف روی خود داشته، جای تامل دارد.
 

مسئله حادثه‌ای که در معدن زغال سنگ زمستان‌یورت آزادشهر گلستان رخ داد، معلول ایمنی بسیار پایین معادن زیرسطحی کشور است که عمده این معادن، معادن زغال سنگ هستند و به خاطر وجود گاز در تونل‌های خود و فرسودگی ابزارهای احتمال وقوع انواع حوادث و انفجارها در این معادن بسیار بالاست که می‌تواند حادثه‌های بزرگی را مانند حادثه یورت رقم بزند.

بعد از اتفاقاتی که در فاصله انفجار معدن یورت تا اینجای کار رخ داده است، به ذهن خطور میکند به گفته متصدیان نظارت بر معادن، دستورات ضروری ایمنی به همه معادن زغال سنگ ابلاغ شده است با اینحال باید دید که این ابلاغیه‌ها تا چه مقدار جدی پیگیری خواهد شد؛ چرا که قبل از این نیز دستورالعمل‌های استاندارد و ایمنی معادن برای معادنی که دچار حادثه شدند، ارسال شده بود.

مطلب هشت ماه بعد از دستور فوری وزیر، هنوز خبری نیست با تلاش دوستان بخش حوادث آن رد  برای شما عزیزان گردآوری شد. لطفا نقطه نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.


برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : حوادث